Field Elementary Faculty/Staff

Marie Anderson

Teacher Assistant

Eric Bachmann

Teacher, Music

Kathryn Bachusz

Teacher, Speech

Katie Balogi

Teacher, 3rd Grade

Alannah Baresky

Teacher, EL

Michelle Bauer

Teacher Assistant

Zack Beyer

Teacher, Physical Education

Kim Bloom

Teacher, 2nd Grade

Linda Bobowski

Teacher, 2nd Grade

Carolyn Borta

Teacher, 3rd Grade

Liliana Bran

Teacher Assistant

Catherine Cain

Teacher, 3rd Grade

Stacy Carvatta

Head Lunch Supervisor

Brian Cash

Custodian

Julie Chalberg

Teacher, 1st Grade

Genevieve Chesney

Social Worker

Jessica Christian

Teacher, 2nd Grade

Jillian Coen

Office Staff

Lynn Condon

Physical Therapist

Elizabeth Crespo

Teacher, Special Education

Caroline DiMaso

Teacher, 5th Grade

Christa Donnelly

Assistant Principal

Colleen Drage

Teacher, Special Education

Carol Duffy

Teacher Assistant

Theresa Durkin

Teacher, 5th Grade

Jose Estrada

Night Custodian

Erica Faulhaber

Teacher, Music

Philip Faustmann

Teacher, EL

Michelle Fiore-Cwiertniak

Teacher, Channels of Challenge

Suzanne Galluzzi

Field Technologist

Maryann Geisheker

Teacher, EL

Jeanne Gibbons

Teacher Assistant

Mary Alice Gilgunn

Teacher, Speech

Courtney Goodman

Principal, Field Elementary

Kathleen Graham

Teacher, 4th Grade

Tracie Heffelfinger

Teacher, Kindergarten

Suzanne Herguth

Teacher, 4th Grade

Jane Hobart

Teacher, 1st Grade

Katy Hurman

Teacher, 3rd Grade

John Imber

Custodian

Natalie Jacobsen Prim

Teacher, Instrumental Music

Vanessa Kaegi

Social Worker

Kim Kaniecki

Teacher, Primary Challenge

Jennifer Kapustka

Teacher, Music

Matina Katsigiannis

Assistant Lunch Supervisor

Meghan Keefer

Curriculum Specialist, Language Arts

Marilyn Kim

Teacher, Art

Claire Kirchner

Teacher, 5th Grade

Ruth Klepitsch

Office Staff

Sarah Knox

Teacher

Shannon Krebs

Teacher, Special Education

Jessica Kwasny

Teacher, Music

Sheri Lavelle, RN

Building Nurse

Pamela Lemperis

Occupational Therapist

Elisa Leporini

Special Education Coordinator

Stephen Lieggi

Custodian

Amy Lynch

Teacher, Kindergarten

Madolyn Machon

Teacher, 2nd Grade

Susanne Malagoli

Teacher, Special Education

Jason Mata

Teacher, Physical Education

Jacqueline Mayer

Teacher, Foreign Language

Carley McCabe

Teacher, 4th Grade

Samantha Meza

Teacher, Physical Education

Melanie Moon

Teacher, Intervention

Bridget Nagai

Teacher, Intervention/Channels of Challenge

Addison Norris

Teacher, Special Education

Brittney O'Grady

Teacher, 3rd Grade

Mike O'Malley

Teacher, Intervention

Jocelyn Ortiz

Psychologist

Nancy Otto

Teacher, 1st Grade

Dina Pappas

Curriculum Specialist, Science, Social Studies & Health

Meghan Philippsen

Teacher, Intervention

Jessica Radek

Instructional Technology Coach

Amanda Ragsdale

Teacher, Special Education

Kim Rusteberg

Teacher Assistant

Samantha Sanders

Teacher, Kindergarten

Caroline Schaab

Library Information Specialist

Kay Schneider

Teacher Assistant

Sophie Schwartz

Teacher, 4th Grade

Iovanna Sinatra

Teacher Assistant

Sarah Smith

Teacher, 1st Grade

Alex Teater

Teacher, Music

Margaret Temari, RN

District Nurse

Carly Thornton

Teacher, 1st Grade

Julie Voigt

Teacher, Art

Todd Vucsko

Teacher Assistant

Katie Walsh

Teacher Assistant

Katherine Warman

Teacher Assistant

Cathleen Wieska

Teacher, 2nd Grade

Lauren Willis

Teacher, 4th Grade