Staff Directory - by Title

Field School - 847-318-4385

Administration

Christa Donnelly

Assistant Principal

Courtney Goodman

Principal, Field Elementary

Office Staff

Jillian Coen

Office Staff

Ruth Klepitsch

Office Staff

Kindergarten

Tracie Heffelfinger

Teacher, Kindergarten

Amy Lynch

Teacher, Kindergarten

Samantha Sanders

Teacher, Kindergarten

1st Grade

Julie Chalberg

Teacher, 1st Grade

Jane Hobart

Teacher, 1st Grade

Nancy Otto

Teacher, 1st Grade

Carly Thornton

Teacher, 1st Grade

2nd Grade

Kim Bloom

Teacher, 2nd Grade

Linda Bobowski

Teacher, 2nd Grade

Jessica Christian

Teacher, 2nd Grade

Madolyn Machon

Teacher, 2nd Grade

Cathleen Wieska

Teacher, 2nd Grade

3rd Grade

Katie Balogi

Teacher, 3rd Grade

Carolyn Borta

Teacher, 3rd Grade

Catherine Cain

Teacher, 3rd Grade

Katy Hurman

Teacher, 3rd Grade

Brittney O'Grady

Teacher, 3rd Grade

4th Grade

Kathleen Graham

Teacher, 4th Grade

Suzanne Herguth

Teacher, 4th Grade

Carley McCabe

Teacher, 4th Grade

Sophie Schwartz

Teacher, 4th Grade

Lauren Willis

Teacher, 4th Grade

5th Grade

Sarah Bozai

Teacher, 5th Grade

Caroline DiMaso

Teacher, 5th Grade

Theresa Durkin

Teacher, 5th Grade

Claire Kirchner

Teacher, 5th Grade

Literacy/Math Interventionist

Melanie Moon

Teacher, Intervention

Bridget Nagai

Teacher, Intervention/Channels of Challenge

Mike O'Malley

Teacher, Intervention

Meghan Philippsen

Teacher, Intervention

Primary Challenge

Kim Kaniecki

Teacher, Primary Challenge

Channels of Challenge

Michelle Fiore-Cwiertniak

Teacher, Channels of Challenge

Bridget Nagai

Teacher, Intervention/Channels of Challenge

Encore

Eric Bachmann

Teacher, Music

Zack Beyer

Teacher, Physical Education

Erica Faulhaber

Teacher, Music

Natalie Jacobsen Prim

Teacher, Instrumental Music

Jennifer Kapustka

Teacher, Music

Marilyn Kim

Teacher, Art

Jessica Kwasny

Teacher, Music

Jason Mata

Teacher, Physical Education

Jacqueline Mayer

Teacher, Foreign Language

Samantha Meza

Teacher, Physical Education

Alex Teater

Teacher, Music

Julie Voigt

Teacher, Art

Curriculum Support

Meghan Keefer

Curriculum Specialist, Language Arts

Dina Pappas

Curriculum Specialist, Science, Social Studies & Health

Custodial Staff

Brian Cash

Custodian

Jose Estrada

Night Custodian

John Imber

Custodian

Stephen Lieggi

Custodian

Javier Valentin

Custodian

Special Education

Elizabeth Crespo

Teacher, Special Education

Colleen Drage

Teacher, Special Education

Shannon Krebs

Teacher, Special Education

Susanne Malagoli

Teacher, Special Education

Addison Norris

Teacher, Special Education

Amanda Ragsdale

Teacher, Special Education

Student Services

Kathryn Bachusz

Teacher, Speech

Alannah Baresky

Teacher, EL

Genevieve Chesney

Social Worker

Lynn Condon

Physical Therapist

Philip Faustmann

Teacher, EL

Maryann Geisheker

Teacher, EL

Mary Alice Gilgunn

Teacher, Speech

Vanessa Kaegi

Social Worker

Sheri Lavelle, RN

Building Nurse

Pamela Lemperis

Occupational Therapist

Elisa Leporini

Special Education Coordinator

Jocelyn Ortiz

Psychologist

Nicolette Solano

Behavior Interventionist

Margaret Temari, RN

District Nurse

Technology Team

Suzanne Galluzzi

Field Technologist

Jessica Radek

Instructional Technology Coach

Caroline Schaab

Library Information Specialist

Teacher Assistants

Marie Anderson

Teacher Assistant

Michelle Bauer

Teacher Assistant

Liliana Bran

Teacher Assistant

Carol Duffy

Teacher Assistant

Jeanne Gibbons

Teacher Assistant

Kim Rusteberg

Teacher Assistant

Kay Schneider

Teacher Assistant

Iovanna Sinatra

Teacher Assistant

Todd Vucsko

Teacher Assistant

Katie Walsh

Teacher Assistant

Katherine Warman

Teacher Assistant