Staff Directory - by title

Administration

Timothy Gleason

Assistant Principal, Lincoln School

David Szwed

Principal, Lincoln School

Office Staff

Mari Lou Ciprian

Office Staff

Colleen Hogan

Office Staff

Sue Sirvinskas

Office Staff

Theresa Zumba, RN

Building RN

6th Grade

Team 6-1

Mr. Francis, Mr. Verdun, Ms. McCall, & Ms. May

Team 6-2

Mr. Hammond, Mrs. Johnson, Mrs. Cosentino, Ms. Wasilewski, & Ms. Bazarek

Caileen Bazarek

Teacher, Science & Social Studies

Ursula Cosentino

Teacher, Language Arts

Chris Francis

Teacher, Social Studies

Jillian Gronwick

Teacher, Special Education

Joshua Hammond

Teacher, Math

Melissa Johnson

Teacher, Social Studies

Franny Keyes

Teacher, Computer Technology & Channels of Challenge

Katherine May

Teacher, Science

Kelly McCall

Teacher, Language Arts

Melissa Milostan

Teacher, Channels of Challenge

Jennifer Mocarski

Teacher, Special Education

Carla Sebo

Teacher, Language Arts & Social Studies

Brett Verdun

Teacher, Math

Michelle Wasilewski

Teacher, Science

Asma Yazdani

Teacher, Math & Science

7th Grade

Team 7-1

Ms. Nobling, Mr. Tebo, Ms. De La Pasqua, Mr. Vana

Team 7-2

Ms. Thielen, Ms. Wandell, Ms. Randazzo, & Mrs. Yazdani

Elizabeth Cichy

Teacher, Social Studies

Christine Corlett

Teacher, Science

Paige Dalton

Teacher, Social Studies

Vanessa Dow

Teacher, Channels of Challenge

Jett Levin

Teacher, Language Arts

Melissa Milostan

Teacher, Channels of Challenge

Mark Pancini

Teacher, Math

Alysia Porrello

Teacher, Math

Mara Shapiro

Teacher, Language Arts

Michael Taglia

Teacher, Language Arts

Melissa Walters

Teacher, Channels of Challenge

8th Grade

Team 8-1

Mr. Pancini, Ms. Corlett, Ms. Cichy, & Mr. Taglia

Team 8-2

Ms. Porrello, Ms. Levin, Ms. Sebo, & Mr. Duerkop

Team 8-3

Mr. Jonas, Ms. Benigno & Ms. Gryzik

Julie Benigno

Teacher, 8th Grade

Kate De La Pasqua

Teacher, Social Studies

Vanessa Dow

Teacher, Channels of Challenge

Lauren Gryzik

Teacher, Science, 8th Grade

Jill Hecker

Teacher, Special Education

Justin Jonas

Teacher, Language Arts

Nadine Nobiling

Teacher, Science

Caterina Randazzo

Teacher, Language Arts

Jennifer Rhyan

Teacher, Science

James Tebo

Teacher, Math

Christine Thielen

Teacher, Math

Melissa Walters

Teacher, Channels of Challenge

Christine Wandell

Teacher, Social Studies

Foreign Language

Pam Antonucci

Teacher, Foreign Language

Aliza Fozailoff

Teacher, Foreign Language

Rich Hobson

Teacher, Foreign Language & ASC

Shannon Rodriguez

Teacher, Foreign Language

Channels of Challenge

Vanessa Dow

Teacher, Channels of Challenge

Franny Keyes

Teacher, Computer Technology & Channels of Challenge

Melissa Milostan

Teacher, Channels of Challenge

Melissa Walters

Teacher, Channels of Challenge

Encore

Rochelle Bomely

Teacher, Physcial Education

Ronald Cacini Jr.

Teacher, Physical Education

Lee Deines

Teacher, Art

Physical Education

Rochelle Bomley, Kristie Janicki, Samantha Meza & Kevin Pankau

Max Hellermann

Teacher, Instrumental Music

Jane Hill

Teacher, Applied Technology

Rich Hobson

Teacher, Foreign Language & ASC

Ilona Hutter

Teacher, Music

Natalie Jacobsen Prim

Teacher, Instrumental Music

Kristie Janicki

Teacher, Physical Education

Brian Kabat

Teacher, Music

Franny Keyes

Teacher, Computer Technology & Channels of Challenge

Joshua Kriss

Teacher, Physical Education

Alyssa LaTragna

Teacher, Music

Kevin Pankau

Teacher, Physical Education

Jason Quint

Teacher, Industrial Tech

Regina Schmidt

Teacher, Family and Consumer Science

Susan Skidmore

Teacher, Health

Janice Starkey

Teacher, Art

Kerry Venn

Teacher, Health & Family and Consumer Science

Jamie Zimniok

Teacher, Instrumental Music

Literacy/Math Interventionist

Kara Jackson

Teacher, Intervention & Social Studies

Custodial Staff

Mike Biondo

Custodian

Everardo Cardenas

Custodian

Thomas Chiero

Custodian

John Pelikan

Custodian

Dieter Prim

Head Custodian

Randy Smith

Custodian

Special Education

Jillian Gronwick

Teacher, Special Education

Amanda Gump

Teacher, Special Education

Jill Hecker

Teacher, Special Education

Kristin Kadolph

Teacher, Special Education

Jennifer Mocarski

Teacher, Special Education

Kathleen Pancini

Teacher, Special Education

Chris Vana

Teacher, Special Education

Student Services

Kristyn Bair

Special Education Coordinator

Joanne Bruton

Guidance Counselor

Lynn Condon

Physical Therapist

Mary Condon

Social Worker

Dr. William Connor

Psychologist

Katherine Luna

Social Worker

Kari Pawlowski

Occupational Therapist

Jessica Rillo

Psychology Intern

Meghan Schassler

Teacher, Speech

Nicolette Solano

Behavior Interventionist

Ivona Wypych

Teacher, EL

Helene Zukas

Teacher, EL

Theresa Zumba, RN

Building RN

Technology Team

Peter Pierucci

Lincoln Technologist

Julie Powell

Instructional Technology Coach

Anka Rasic

Teacher Assistant

Denise Reeder

Library Information Specialist

Teacher Assistants

Chrystal Abplanalp

Teacher Assistant

Heidi Auriemma

Teacher Assistant

Catherine Biller

Teacher Assistant

Ellen Dishneau

Teacher Assistant

Frances Fournais

Teacher Assistant

Marie Greco

Teacher Assistant

Jessica Greenspan

Teacher Assistant

Anka Rasic

Teacher Assistant

Neal Stanoev

Teacher Assistant