Staff Directory - by title

Washington School - 847-318-4360

Administration

Angela Brito

Principal, Washington School

Office Staff

Michele Navarra

Office Staff

Lea O'Neill

Office Staff

Kindergarten

Meghan Faris

Teacher, Kindergarten

Alex Govis

Teacher, Kindergarten

Alison Khachaturian

Teacher, Kindergarten

1st Grade

Colleen DeWitt

Teacher, 1st Grade

Michele Larson

Teacher, 1st Grade

Diane Mandell

Teacher, 1st Grade

Cristie Rubeo

Teacher, 1st Grade

Lindsey Sakolari

Teacher, 1st Grade

2nd Grade

Kerry Downes

Teacher, 2nd grade

Emilee Hoffman

Teacher, 2nd Grade

Elizabeth Ishoo

Teacher, 2nd Grade

Lillian Ludkowski

Teacher, 2nd Grade

Krista Weil

Teacher, 2nd Grade

3rd Grade

Sara Born

Teacher, 3rd Grade

Margaret Harrison

Teacher, 3rd Grade

Christine Johnson

Teacher, 3rd Grade

Nicky Lohens

Teacher, 3rd Grade

Jane Richards

Teacher, 3rd Grade

4th Grade

Sharon Bailey

Teacher, 4th Grade

Amber Laureano

Teacher, 4th Grade

Natalie Murtaugh

Teacher, 4th Grade

Brittany Reidy

Teacher, 4th Grade

Kathryn Weis

Teacher, 4th Grade

5th Grade

Joy Benjamin

Teacher, 5th Grade

Matt Bozeday

Teacher, 5th Grade

Sharon Corbett

Teacher, 5th Grade

Becky DiLegge

Teacher, 5th Grade

Allie Reno

Teacher, 5th Grade

Literacy/Math Interventionist

Marie Cahill

Teacher, Intervention

Colleen Daly

Teacher, Special Education & Intervention

Sara Slimak

Teacher, Intervention

Leslie Wesolowski

Teacher, Intervention

Primary Challenge

Tina DeCicco

Teacher, Primary Challenge

Channels of Challenge

Karen Burriesci

Teacher, Channels of Challenge

Michelle Krupa

Teacher, Channels of Challenge

Encore

Shaughn Bianchi

Teacher, Art

Kimberly Cichon

Teacher, Physical Education

Keith Engeriser

Teacher, Physical Education

Max Hellermann

Teacher, Instrumental Music

Natalie Jacobsen Prim

Teacher, Instrumental Music

Marilyn Kim

Teacher, Art

Alaina Knapp

Teacher, Music

Georg Luxton

Teacher, Art

Tricia Nagel

Teacher, Foreign Language

Natalie Nuzzo

Teacher, Physical Education

Sean Rybak

Teacher, Music

Jamie Zimniok

Teacher, Instrumental Music

Curriculum Support

Tracie Thomas

Math Curriculum Specialist

Custodial Staff

Frank Borkowski

Head Custodian

Jose Chavez

Custodian

Luis Rubio

Custodian

Thomas Russell

Custodian

Special Education

Emma Cashman

Teacher, Special Education

Caitlin Cooney

Teacher, Special Education

Colleen Daly

Teacher, Special Education & Intervention

Stephanie Fuerst

Teacher, Special Education

Olivia Gembis

Teacher, Special Education

Amanda Matocha

Teacher, Special Education

Kirsten Sinkewich

Teacher, Special Education

Student Services

Kristyn Bair

Special Education Coordinator

Sarah Beuhler

Assistive Technologist

Lynn Condon

Physical Therapist

Julie Cullotta

Social Worker

Julie Field

Social Worker

Julie Hamilton

Teacher, Speech

Katherine Newman

Teacher, EL

Patrick Swanson

Psychologist

Lisa Trunek

Teacher, EL

Denise Tully, RN

Building Nurse

Laura Woelfle

Teacher, Speech

Ivona Wypych

Teacher, EL

Julie Zielinski

Occupational Therapist

Technology Team

Paul Endre

Washington Technologist

Brittney Joyce

Library Information Specialist

Rachel Labuz

Instructional Technology Coach

Teacher Assistants

Danielle Bogolub

Teacher Assistant

Tina Bridich

Teacher Assistant

Ed Callahan

Teacher Assistant

Karen Collins

Teacher Assistant

Maria Dernis

Teacher Assistant

Consilia Giustino

Teacher Assistant

Georgeanna Jaffe

Teacher Assistant

Maria Kobylarczyk

Teacher Assistant

Amanda Lorenc

Teacher Assistant

Kelly Olmstead

Teacher Assistant

Eun Sun Park-Simpson

Teacher Assistant

Cheryl Parsons

Teacher Assistant

Noreen Peters

Teacher Assistant

Andi Taglia

Teacher Assistant

Suzanne Tomaszewski

Teacher Assistant